תהליך קבלת החלטות

 תהליך קבלת החלטות

כולנו מכירים את זה. הגיע הרגע בו עלינו לקבל החלטה ואין אנו יודעים מה לעשות. ייתכן כי אנחנו חוששים מהתוצאה הסופית, יכול להיות שאנחנו פוחדים מהדרך עצמה, אך השורה התחתונה היא זו בה אנחנו מחליטים לא להחליט.

למה אנשים מעדיפים שלא ליטול חלק במסגרת של תהליך קבלת החלטות

זה יכול לקרות בבית, בעבודה ובכל מקום. פתאום אנחנו מעדיפים לקחת צעד אחורה במקום לקחת דווקא את הצעד קדימה ולקבל החלטה. רבים פונים אל אור זרוע ל- על מנת לברר מדוע זה קורה. אם בעבר המחשבה הרווחת לגבי בעיה זו הייתה שהפחד מכישלון הוא זה שמנווט אותנו, לאט לאט מתברר שדווקא הפחד מהצלחה הוא זה שגורם לנו לא לקחת חלק בתהליך המשמעותי, תהליך קבלת החלטות. אלפי מאמרים , מחקרים וספרים נכתבו על הנושא, ולמרות שלכאורה כולם רוצים להצליח, חלקנו לוקים מ"פחד מהצלחה", פחד שהורס לנו את הסיכויים לבטא את עצמנו, להתקדם בכל תחום ולהגיע להישגים שיש ביכולתנו להגיע אליהם. השאלה המרתקת ביותר בנושא שעולה היא, האם יש אנשים שבכוונה מכשילים את עצמם? התשובה היא כן. כך למשל, נשים עשויות להכשיל את עצמן מלהתקדם בעבודה מחשש שהישגיהן יאפילו על בני זוגם, יקבלו יחס מנוכר מעמיתיהם הגברים ועוד.

מדוע אנשים חוששים מהצלחה

מדוע אנשים חוששים מהצלחה? ההצלחה עלולה לשנות את סגנון חייהם, לגרום להם לאבד את פרטיותם, לדרוש מהם לעבוד יותר ולחשוף אותם לקנאה ולתחרות. לפעמים החשש מהצלחה נובע מכך שאנשים חושבים שההצלחה "אינה מגיעה להם". אם יצברו הישגים מישהו עוד עלול לחשוף מעל פניהם את המסכה ולגלות שהם אינם ראויים להם. פחד מהצלחה גם יכול לנבוע מכך שאדם חושש כי בעקבותיה אנשים יצפו ממנו לביצועים מופלאים, והוא לא יוכל "לספק את הסחורה".

איך מתגברים על הפחד מהצלחה

אז איך בכל זאת מתגברים על הפחד מהצלחה? איך בכל זאת אשתתף בכל מסגרת של תהליך קבלת החלטות ואוכל לקחת על עצמי אחריות? אתר הייעוץ אור זרוע ל- מציע תהליך עם מספר שלבים. ראשית, מודעות. חשוב להבין מה עומד בינכם לבין ההצלחה. מה מפחיד אתכם, ממה אתם חוששים ומה בעבר גרם לכם להימנע מהצלחות. שנית, תמיכה. השיגו את תמיכת המשפחה בהצלחתכם ואספו סביבכם חברים מפרגנים. הדבר השלישי עליכם לזכור הוא לא לתרץ. הימנעו מהצדקות ורציונליזציות של כישלונות עבר שלכם. הפיקו מהם לקחים, שפרו את עצמכם וצעדו קדימה. השלב הבא הוא דמיון מודרך. דמיינו לעצמכם מה יקרה כשתצליחו וראו את הצדדים החיוביים של ההצלחה. או אז, התנהגו כמצליחנים ולמדו ליהנות מהישגיכם, תתחילו להרגיש נוח עם ההצלחה  ולבסוף אף תיווכחו שחששותיכם היו מיותרים.